Kdo by nezná ozdobné oblouky, vánoční pyramidy, louskáčky na ořechy nebo dýmající panáčky-Räuchermänny? Původ krušnohorkých řemesel souvisejících se dřevem sahá do 17. století. Ještě dnes je tato přes 300 let stará tradice týkající se uměleckých dřevěných výrobků v našem regionu velmi oblíbená a mezinárodně známá.
Ačkoliv těžba zajistila našemu regionu rozkvět, nemohla rodinám zajistit životí v dlouhodobém horizontu. Útlum těžby v Krušných horách způsobil, že mnoho horníků nasměroval do oblasti zpracování dřeva. A tak se stalo, že díky bohatému zdroji dřeva Krušných hor, zručnosti a vynalézavosti bývalých horníků,vznikala v Krušných horách rozličná díla ze dřeva a značku umělecké práce se dřevem nesou Krušné hory až do dnes.
Z počátku byo ze dřeva zhotovováno mnoho výrobků Od poloviny 18.století se jak na saské tak na české straně Krušných hor rozvinula výroba hraček a vánočních ozdob. Řemeslo výroby dřevěných hraček je odborné řemeslo, kterému se dnes můžete v našem regionu vyučit v tříletém vzdělávacím programu.
V průběhu staletí zůstala tato tradice zachována a postupně se vyvíjela s novými formami, motivy a technikami. Láskyplně ručně vyráběné předměty a figurky si dobyly srdce lidí a jsou vyváženy do celého světa. K nejnamnějším místům spojených s hračkami patří v Krušných horách Seiffen a Olbernhau.
Při dovolené v našich Krušných horách byste určitě neměli vynechat návštěvu v ukázkové dílně, při které se můžete řemeslníkům dívat na práci přímo přes rameno. Už mnoho návštevníků se mohlo při prohlídkách dílen přesvědčit, jak tradice a současnost při soustružení, vyřezávání, vytváření stromů z hoblin nebo soustružení obručí společně pracují.
Pohled na nejdůležitější techniky krušnohorského opracování dřeva:
Soustružení
Při soustružení je kus dřev aopracován na soustruhu. Zatímco se polotovar otáčí kolem své osy, je opracováván různými nástroji, jako jsou dláta a škrabky, do požadovaného tvaru. S velkou citlivostí a znalostí materiállů, tak vznikají například louskáčky mnoha tvarů a motivů, jako jsou např. králové, vojáci či lesníci.
Vyřezávání
Vyřezávání je v Krušných horách široce rozšířeno a má své kořeny již v dobách hornictví. S velkou zručností a vytrvalostí je většinou lipovému dřevu za pomoci mnoha řezbářských nástrojů vdechnut život. Vzniká tak mnoho tvarů a motivů, např. horníci, pyramidy, dýmající panáčci - Räuchermänner, betlémy, zvířata a mnoho dalších.
Stromky z hoblin
Stromečky z hoblin jsou často součástí pyramid jako ozdoby nebo slouží jako samostatné dekorace. Výroba stromečků z hoblin je umělecké řemeslo, které vyžaduje obzvláštní zručnost a cit v prstech. Vysoustružené kužely z lipového dřeva se upnou do svěráku a pomocí dláta se vytváří pravidelné hobliny směrem vzhůru po kuželu.
Soustružené obruče
Také soustružení obručí patří k celosvětově výjimečným uměleckým řemeslům, které bylo v Krušných horách vyvinuto kolem roku 1800. Obzvláště jsou touto technikou proslavena města Seiffen, Deutschneudorf a Deutscheinsiedel, protože pouze zde bylo toto řemeslo provozováno.
Soustružené obruče slouží především k výrobě různých dřevěných zvířat. K výrobě potřebovali řemeslníci nejprve dřevěnou obruč, kterou opracovali za pomoci soustruhu tak, že na průřezu vysoustružené obruče pak vznikl obrys kontur zvířete. Na konec mohlo být z obruče odštípnuto mnoho figurek zvířat, která se pak dle dalších požadavků dotvářela buď vyřezáváním či malováním.