Oslavy 90-ti let odstartovali přeshraniční spolupráci hasičů

Tisková zpráva Města Oseka
Oslavy 90-ti let odstartovali přeshraniční spolupráci hasičů

Osek – v sobotu 11. černa 2016 se na pouťové prostranství uskutečnily oslavy 90. Výročí založení sboru dobrovolných hasičů. V rámci akce se pořádal závod v požárním útoku. Tato akce odstartovala přeshraniční spolupráci dobrovolných hasičů, která je finančně podpořena Evropskou unií z Fondu pro regionální rozvoj a Programu spolupráce na podporu v rámci přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020.

Tato akce se odehrála v rámci projektu Hasiči bez hranic Propojení hasičské činnosti v příhraniční oblasti Krušné hory/Erzgebirge a investice do hasičské (speciální) techniky. Projet byl zahájen 26.5.2016 a potrvá až do konce roku 2018. Díky projektu hasiči posílí vzájemnou spolupráci a bude zakoupena moderní technika (Olbernhau – výsuvný žebřík, Deutschneudorf – hasičský vůz, Brandov – požární obleky, Hora sv. Kateřiny – požární automobil CAS, Nová ves v horách – hasičský technický vůz, Osek – cisternová automobilová stříkačka). Hasičské sbory budou tak lépe vybaveny a připraveny pomáhat občanům i sousedům za hranicemi.

„Soutěže se zúčastnilo 9 družstev dospělých a 28 družstev dětí ve věku od 3 do 16 let. Závody také přilákali širokou veřejnost, která měla se tak dozvěděla o přeshraničním projektu, do které jsme se zapojili. Projekt nám pomůže v mnoha oblastech. Například absolvujeme jazykový kurz, díky kterému se pak lépe dorozumíme s našimi přeshraničními kolegy. Také získáme novou moderní cisternu. Ta stávající je z roku 1985 a již dosluhuje. Jsme velmi rádi, že se soutěže zúčastnila i družstva Olbernhau a těšíme se na další spolupráci“ uvedl velitel Sboru dobrovolných hasičů Ladislav Brych.

Během závodů si mohli návštěvníci prohlížet vystavené požární vozy. Po vyhlášení výsledků slavnostně projeli hasičské vozy celým městem. Odpoledne pak nabídlo ukázky slaňování. Návštěvníci si prohlédli vůz chemické jednotky a vyzkoušeli si protichemický oblek.

Následovat budou další společné akce pořádané v rámci výše uvedeného projetu např. soutěže mladých hasičů, kurz německého jazyka a společná cvičení. Do Oseka se projekt vrátí znovu v roce 2018 ke slavnostnímu představení nové techniky.

K tomuto vhodné: 
Země: 
Adresa: 
Město Osek
Zahradní 246
41705 Osek
Česká republika
Popis k místu: