Běh s vejcem
Potřebný materiál: lžíce (dle počtu hráčů), velikonoční vejce (dle počtu hráčů)
Jedná se o klasickou hru, kterou hrají všichni bez rozdílu věku. Vejce se položí na lžíce. Hráči se postaví do řady a na povel vyběhnou. Lžíci je možno držet pouze jednou rukou a při běhu nesmí být vejce na lžíci přidržováno. Ten, kdo přiběhne s vejcem na lžíci první do cíle, vyhrál.
Hledání vajíček
Hledání velikonočních vajíček je nejrozšířenější velikonoční hra. Existuje mnoho variant, jak tuto hru hrát. Jen s malou počáteční přípravou lze hru různě obměnit: Místo pouhého hledání vajec, hledá každý hráč pouze vejce konkrétní barvy, přičemž je nutno předem zajistit, aby od každé barvy byl stejný počet vajec. Tento způsob hry jí dělá zábavnější a zároveň se může každý hráč ujistit, kolik vajec vám ještě zbývá najít. Tímto způsobem proti sobě mohou hrát i týmy-jeden tým hledá pouze červené a druhý tým pouze žluté sladkosti (nebo vejce). Je také možné každému dítěti dát seznam toho, co má nalézt - například: určitý počet vajec konkrétní barvy, jednoho čokoládového zajíce, čokoládové kuře, květinu, čokoládového beránka, atd. Samozřejmostí je, že všechny tyto věci musí být předem ukryty.
Velikonoční ťukání
Při této hře proti sobě stojí dva hráči, každý drží v ruce vejce a na povel špičkami vajec o sebe ťuknou. Ten, jehož vejce zůstane nepoškozeno, vyhrál.
Vaječné kutálení
Tato hra se dá hrát z kopce či jiné nakloněné plochy. Každý z hráčů nechá své vejce kutálet dolů. Vítězem je ten, jehož vejce se dokutálí nejdále. Vítěz si může posbírat a ponechat vejce ostatních.
Foukávání vajíček
Potřebný materiál: vyfouknutá nebo plastová vejce, sláma/brčko Hraje se nejlépe na hladké ploše. Úkolem je pomocí foukání do brčka dostat vejce od startu až k cíli přes hrací pole. Je to mnohem složitější, než se zdá. Díky nepravidelnému tvaru vajec můžete zažít mnoho veselých momentů.
Hoď vejce
Hrají proti sobě dva týmy. Každý tým obdrží jedno vejce. Hráči stojí proti sobě a házejí si vejce. Ten kdo hodí, udělá krok zpět. Komu vejce spadne, prohrál. Vejce může být velké čokoládové, na tvrdo uvařené slepičí či syrové. V případě použití syrových vajec dbejte na to, aby byli všichni vhodně oblečeni.
Vejce na kopci
Potřebný materiál: 1 syrové vejce, sůl nebo písek, 1 lžíce
Na rovnou plochu, např. široké prkno či stůl nasypte hrstku soli či písku. Vejce posaďte na tento “kopec”. Hráči se postupně střídají, přičemž každý odebere lžící trochu písku (soli). Ten, který způsobí, že vejce spadne, prohrál a musí postavit kopec pro další kolo.
Barvení velikonočních vajíček a další nápady
Barvení velikonočních vajíček
Pomocí koupených barev mohou i děti vyfouknutá vajíčka snadno obarvit. Při barvení uvařených vajíček je nutno použít potravinářská barviva, která jsou zdraví neškodná. Vajíčka můžeme ozdobit jednou z mnoha rozdílných technik.
Barvení vajíček pomocí přírodních barev
Místo chemických barev lze k barvení použít přírodní barvy. Při jejich použití je ovšem třeba se obrnit trpělivostí. Je třeba si předem připravit barvicí lázeň a také k samotnému barvení je třeba mnohem více času.
Barvení – hnědá s cibulí
Hnědé slupky z cibule dáme do hrnce a pomalu je přivedeme k varu. Společně se slupkami vaříme vejce. K získání hnědého zabarvení skořápek je třeba vše vařit cca 15 minut.
Tip: Ten, kdo chce mít nabarvená vajíčka krásně lesklá, ať je po barvení potře olejem či špekem.
Vyfoukávání vajíček
Je třeba si obstarat misku s vysokými okraji, do které bude vajíčko vyfouknuto. Pomocí tlusté jehly či tenké dřevěné tyčky se do vajíčka udělají dvě díry proti sobě. Pořádně do vajíčka foukněte a tím vyfouknete jeho obsah do mísy.
Zavěšená velikonoční vejce
Abychom mohli velikonoční vejce zavěsit, je třeba protáhnout skrz ně dřevěný klacík a pomocí něho vejce zavěsit. Další možností je vyrobit poutko a díky němu můžeme vejce snadno zavěsit na keř.