Paličkování je tradiční umělecké řemeslo německé i české strany Krušných hor, které je ještě dnes živé. Počátky této krušnohorské tradice sahají až do 16.století. Na rozšíření paličkování v Krušných horách měla významný podíl Barbara Uthmann z Annabergu, která do paličkování zapojila zhruba 900 žen. Pro mnoho žen bylo paličkování velmi důležité a pomáhalo jim zaplatit životní náklady.
Pro tuto domácí práci bylo příznačné, že se potkávaly ženy nebo celé rodiny se svými herdulemi u známých či příbuzných a pracovali všichni společně. Pro tento zvyk se vžil název „Hutznohmd“ (Hutzenabend = společná sešlost) – lidé společně paličkovali, zpívali a vyprávěli si mnohé příběhy.
Výsledky této časově náročné práce pak byly používány jak v módě u dvorské šlechty, tak u bohatých měšťanů. Dnes vznikají pod zručnýma rukama krajkářek ubrusy, jemné krajky, paličkované obrázky, vánoční ozdoby a mnoho dalšího. Naši hosté se mohou dozvědět mnoho informací o dějinách paličkování v četných muzeích v Krušných horách, jemnou krajku si zakoupit v obchodech se suvenýry nebo se v krušnohorských dílnách podívat n a vznikající krajku přímo přes rameno paličkářky.