Deutschneudorf

Krušnohorská obec Deutschneudorf s městskými částmi Deutscheinsiedel, Deutschkatharinenberg a Oberlochmühle leží v romantickém údolí řeky Schweinitz na sasko-českých hranicích. Tři hraniční přechody ji spojují s českými obcemi Hora Svaté Kateřiny a Nová VeS v Horách. Na německé straně hraničí Deutschneudorf na severu s vesnicí hraček Seiffen – ta, se nachází pouhé 3 km daleko.

Daleko od hluku a shonu všedních dnů naleznete v Deutschneudorfu mnoho  unikátních míst souvisejících jak s architekturou tak krajinou.  Představí se Vám barokní kostel, farní úřad, stejně jako muzeum „Dům krušnohorských tradic“ a mnoho dalších okouzlujících venkovských staveb.  Tato oblast je velmi vhodná pro turistiku, kdy můžete využít dobře značené trasy pro pěší turistiku, či upravované stopy pro běžecké lyžování.  Dokonce a zejména v zimních měsících ukazuje krajina svou jedinečnou krásu. To, co Vám zde bude chybět-a nebo spíše ne, je masová turistika. Vždyť právě díky její absenci Vás pobyt u nás rozptýlí a odvede Vaši pozornost od hektických dnů naší doby.

 

Malý pohled do historie:
V roce 1514 se na území této obce objevilo první  místo těžby. August Rohdt obdržel roku 1620 naleziště Fortuna a roku 1637 zde vybudoval výsoké pece.Z blízkého St. Katharinenbergu (dnešní česká Hora Svaté Kateřiny) přicházeli exulanti, kteří byli odborníci na tyto práce.  V roce 1651 byla poprvé zmíněna osada pod názvem "Naudorff untern Catherbergk". Po třicetileté válce a epidemii černého moru byl tento region téměř vylidněný.  Na vymícených plochách se nejprve usazovali exulanti z Čech. Stavba kostela v Deutschneudorfu byla dokončena v roce 1736 a v roce 1741 byla vybudována školní budova. Roku 1801 byl Deutschneudorf již samostatnou obcí.

 

Deutschneudorf a hledání pokladů:
V městské části  Deutschkatharinenberg se nachází měděný a stříbrný důl. Ty byly provozovány až do roku 1880.Od roku 2001 si zde můžete prohlédnout   "Abenteuer Bergwerk Bernsteinzimmer –Dobrodružné důlní dílo Jantarová komnata". Dnes existuje mnoho podezření, že na konci Druhé světové války, zde byla uschována Jantarová komnata a mnoho dalších uměleckých a kulturních pokladů. Mezi podzimem roku 1944 a 8. květnem 1945 zde členové speciálních jednotek wehrmachtu vytvořili tajná skladiště pro předměty uměleckého a kulturního dědictví. Navíc jsou zde k dispozici dokumenty, které potvrzují, že v posledních dnech 2.sv.v. byly do Deutschneudorfu přivezeny bedny s tajuplným obsahem.

Země: 
nadmořská výška: 
664 m ü. NN
Obyvatel: 
1 080
Rozloha: 
8.03 km²
Adresa: 
Gemeinde Deutschneudorf
Am Rathaus 4
09548 Kurort Seiffen
Německo
Kontaktní informace: 

Telefon: +49 (0)37368 218
Fax: +49 (0)37368 449

E-Mail: gemeinde@deutschneudorf.de