Klíny / Göhren

Klíny

Klíny se nachází v nadmořské výšce 654 – 825 m n.m. Patří k nim i osady Sedlo a Rašov. Nachází se na silnici z Litvínova do Českého Jiřetína. O období 14. – 16. století byly svahy v okolí obce spojovány s pokusy o zemědělskou a hornickou kolonizaci. Dle středověkých pramenů vznikla ves Klíny kolem roku 1355. Nejdříve byla jako báňská osada nazývána Hora Svatého Václava. Původní název zanikl a používá se jen ten dnešní.

Na Svatováclavském kopci na Klínech byl v roce 1355 vystavěn kostel s farou. Způsob zániku kostela není znám, nejspíš se nacházel na místě zvoničky u č. p. 19.

Po husitské době zde došlo k výraznému dolování rud. Tak vznikl roku 1583 i Rašov. Po třicetileté válce nahradil těžbu rud chov dobytka, horské zemědělství, těžba dřeva a kultivace lesního porostu. Na panských oborách se v 19. stol. pořádaly honitby. Později lidé pracovali v textilních továrnách v Litvínově či v hlubinných dolech na Mostecku.

Současná rozloha Klínů je 1 843 ha, v 45 rodinných domech žije na 87 obyvatel. Obec je významným regionálním rekreačním centrem, především pro zimní turistiku. Nachází se zde Ski areál Klíny se čtyřmi sjezdovkami novou lanovkou a večerním lyžováním.V letním období je území vhodné také pro cyklisty. Sídlí zde Destinační agentura Krušné hory.

V sousedství obce je dodnes rozsáhlá Flájská obora. Na Mračném vrchu se tyčí dvě větrné elektrárny.

 

Země: 
nadmořská výška: 
812 m ü. NN
Obyvatel: 
112
Rozloha: 
18.43 km²
Adresa: 
Obec Klíny
Klíny 210
43601 Litvínov
Česká republika
Kontaktní informace: 

Tel: +420 476116021

E-Mail: sekretariat@kliny.eu